WOŚP 2012

Dodano: 2012-01-18

WOŚP 2012

Wynik kwesty XX Finału WOŚP’ 2012  
47 tysięcy 709 złotych 70 groszy oraz waluta obca i precjoza.
Dochód ze sprzedaży gadżetów WOSP wystawionych przez skoczowski Sztab na aukcjach internetowych ALLEGRO -WOSP wyniósł 733 złote 51 groszy.
Podsumowanie pieniędzy zebranych przez wolontariuszy skoczowskiego Sztabu WOŚP w latach 1993-2012 (w zaokrągleniu do złotówek):
1993 – 1.413 zł,1994 – 4.147 zł,1995 – 6.830 zł, 1996 – 7.989 zł,1997 – 7.075 zł,1998 – 10.495 zł,1999 – 26. 877 zł,2000 – 44.891 zł,2001 – 50.507 zł,2002 – 44.538 zł,2003 – 37.246 zł,2004 – 37.610 zł, 2005 – 38.022 zł, 2006 – 30.182 zł, 2007 – 30.542 zł, 2008 –36.446 zł, 2009 –37.628 zł, 2010 – 32.378 zł , 2011 - 44.166 zł , 2012 - 47.709 zł. Łącznie zebrano: 576 601 zł
 PULSUJĄCE SERCE ORKIESTRY
dla zdrowej mamy, zdrowego wcześniaka, zdrowego dziecka.
Minęło 20 lat od chwili, gdy w Skoczowie po raz pierwszy zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od tego czasu ze Skoczowa do Fundacji WOŚP w Warszawie wpłynęło ponad pół miliona złotych z przeznaczeniem na ratowanie życia najmłodszych obywateli naszego kraju. Celem tegorocznego XX Finału WOŚP było zebranie pieniędzy na zakup urządzeń ratujących życie wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Hasło: GRAMY Z POMPĄ widoczne na billboardach i plakatach WOŚP – miało więc wielowymiarowy sens…
Zaczęło się w lutym 1993 roku od koncertu znanego skoczowskiego zespołu rockowego „Batalion D’Amour”. Z inicjatywy lidera zespołu Piotra Grzesika i Heleny Wajdy z SDK „Wspólnota” zorganizowano pierwszy Finał WOŚP w Skoczowie. Następne dwa Finały WOŚP w latach 1994-1995 organizował w miasteczku Sztab powołany przy Centrum Oświatowo-Muzycznym „Pianoton” pod wodzą Andrzeja Kaspra i Jerzego Bończaka. Od 1996 roku – organizacją kolejnych sztabów i finałów WOŚP zajęli się nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Bielskiej. Szefem Sztabu w latach 1996-2011 była dyrektorka szkoły – Danuta Wójcik. W tym roku rolę tę przyjął na siebie wicedyrektor ZSO- Tadeusz Gaś. Od samego początku kweście wolontariuszy towarzyszyły koncerty organizowane przez miejscowe placówki kultury: SDK „Wspólnota”, COM „Pianoton”, Miejski Dom Kultury i obecnie Miejskie Centrum Kultury „Integrator”. Na skoczowskiej scenie Orkiestry wystąpiło kilkadziesiąt zespołów i solistów, kilka chórów. Wspomniany wcześniej zespół „Batalion D”Amour” zagrał podczas imprez WOŚP aż 14 razy! Od 2003 roku współorganizatorem akcji jest również Ochotnicza Straż Pożarna w Skoczowie. To w jej siedzibie mieści się corocznie Sztab WOŚP podczas imprezy finałowej, tam wolontariusze przychodzą z puszkami po kweście i tam liczone są pieniądze, tam posilają się wypiekami skoczowskich cukierni i rozgrzewają herbatą. Dzisiaj na „orkiestrowe granie” w Skoczowie składa się obok kwesty wolontariuszy także zaangażowanie pracowników Miejskiego Centrum Kultury „Integrator, druhów z OSP, pracowników LO oraz miejscowych gimnazjów. Nieodzowna jest również pomoc straży Miejskiej i Policji. Tak było i w tym roku!
Kwestę rozpoczęto w Skoczowie i okolicach (Brenna, Goleszów, Dębowiec, Ustroń) od godziny 7. W tym roku kwestowało 156 osób. Wśród wolontariuszy byli uczniowie i absolwenci LO w Skoczowie, gimnazjaliści ze Skoczowa, Pierśćca, Ochab i Pogórza, uczniowie ZSR w Międzyświeciu, ZSZ w Skoczowie oraz kilka osób zaprzyjaźnionych z licealistami, uczących się w innych szkołach bądź pracujących. Aura do kwestowania nie zachęcała. Pomimo plusowej temperatury, siąpił deszcz i było pochmurno. Wydawało się, że podczas takiej pogody trudno będzie spotkać na ulicach miasteczka przechodniów, którzy zechcą wrzucić „grosz” do puszki, nie mówiąc już o udziale mieszkańców w zaplanowanej przez organizatorów imprezie na rynku. Jednak im bliżej było południa, tym więcej „serc” przybyło do centrum Skoczowa, by przy fontannie wziąć udział w zapowiadanym na plakatach happeningu p.n. „Pulsujące serce Skoczowa”. Poprzedziła go parada samochodów strażackich, które przejechały ulicami Mickiewicza, Targową, Ustrońską na Rynek. Serce Skoczowa zapulsowało przepięknie w rytm muzyki, w jego stworzeniu wzięła udział sama pani burmistrz Janina Żagan. „Imprezie z sercem”, jak ją nazwano towarzyszyły jeszcze inne atrakcje. Strażacy pod komendą Romana Kohuta przygotowali pokazy w zakresie ratownictwa drogowego oraz udzielania pierwszej pomocy. Na wystawie pt. „Jak Wojtek został strażakiem…” wraz ze swymi wozami i sprzętem prezentowały się jednostki OSP ze Skoczowa, Ochab, Kiczyc, Pierśćca, Wiślicy, Kowali, Bładnic. Można było także podziwiać samochód z tzw. zwyżką (drabiną wysuwaną na ok. 40 metrów) z Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie. Ba! Nie tylko podziwiać, ale i poszybować w niebo, w koszu przyczepionym do końca drabiny pod opieką rodziców i specjalisty z PSP. Wszyscy, którzy o tej porze przybyli na rynek mogli również obejrzeć pod słonecznymi namiotami użyczonymi przez MCK wystawę fotograficzną „20 lat WOŚP w Skoczowie”, przygotowaną przez nauczycieli LO oraz wystawę militariów Góreckiego Oddziału Szturmowego. To jeszcze nie koniec rynkowych atrakcji! Zjazd samochodów marki BMW, retro - TAXI w kolorze śnieżnej bieli z blisko 40-letnim rodowodem, bordowe BMW oklejone wośpowymi serduszkami – tego jeszcze w Skoczowie nie było!!! To zasługa pasjonatów tej marki samochodów, zrzeszonych w bielskim Fanklubie BMW – Podbeskidzie.
Przy fontannie odbyła się również sprzedaż gadżetów przekazanych przez dilera BMW z Krakowa. Pieniądze uzyskane w ten sposób wrzucano bezpośrednio do puszek wolontariuszek WOŚP. Uzbierało się na pewno kilkaset złotych! Było też coś, co rozdawano za darmo: uśmiechy, naklejki – serduszka WOŚP i … setki piernikowych serc upieczonych przez młodzież Zespołu Szkół Rolniczych w Międzyświeciu w ramach warsztatów kulinarnych. Częstowały nimi same uczennice tej szkoły.
W Teatrze Elektrycznym o godz. 17. rozpoczął się koncert zorganizowany przez MCK . Poprowadziła go Julia Raszka, a na scenie zaprezentowało się sześciu solistów z cieszyńskiej grupy, która wystąpiła w telewizyjnym programie „Bitwa na Głosy”. Byli to: Karolina Kidoń, Martyna Franek, Justyna Hubczyk, Zdzisław Baguda, Tomasz Sajewicz i Marcin Zmorzyński. Przez ponad godzinę śpiewali oni znane światowe przeboje. Tego popołudnia Teatr Elektryczny okazał się za mały dla licznie zgromadzonej publiczności.
Tysiące mieszkańców, zapewne nie tylko ze Skoczowa przybyło wieczorem na Kaplicówkę, by obejrzeć wyjątkowo piękne w tym roku „Światełko do nieba”. Pokaz ogni sztucznych to zasługa sponsorów oraz Miejskiego Centrum Kultury „Integrator”, które od lat zajmuje się przygotowaniem tego świetlnego widowiska. Nie zabrakło oczywiście wystrzału z armaty Czesława Kanafka, który odbył się z udziałem skoczowskich burmistrzów Janiny Żagan i Piotra Ruckiego. Warto przy tej okazji wspomnieć, że pierwsze „Światełko do nieba” w Skoczowie miało miejsce w 1999 r.
A w strażnicy Sztab WOŚP zakończył liczenie pieniędzy tuż przed godziną 20. Członkowie komisji liczącej zawartość puszek, którzy pracowali pod kierunkiem Grzegorza Grenia, z radością zapakowali zebrane datki do specjalnych lnianych worków z Pekso SA. Worki zostały przewiezione przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej do komendy Policji, by tam bezpiecznie przenocować w sejfie do rana, zanim trafią do banku. Tymczasem komisja i członkowie Sztabu, wiedząc już, jak pokaźną kwotę udało się zebrać wolontariuszom, zmęczeni, ale zadowoleni - mogli z okien strażnicy obejrzeć ogniste iluminacje i szczęśliwe skrzydła aniołów nad Kaplicówką. Na koniec powtórzę za Czesławem Niemenem: „ Dziwny jest ten świat (…) Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim.” Brawo Skoczów!
Małgorzata Orawska
Sponsorzy XIX Finału WOŚP w Skoczowie
Darowizny rzeczowe przekazali:
CUKIERNIE: Jan Duś, ul. Kościelna, „Bajka”, ul. Bielska, „Haneczka”, Rynek; Wojciech Gębal, ul. Wałowa, PIEKARNIE: KTW Pieczywo, ul. Ustrońska; Marek Grygier, ul Bielska, Zdzisław Byrdziak, Harbutowice; RESTAURACJE: „Sadyba” B.J. Stecowie, FIRMY: Hurtownia „Strumyk”, PHU Auto-Części Marian Bronowski
Sponsorzy pokazu ogni sztucznych:
ARSON Sp. z. o. o. Sławomir Mężyk, Katowice, ul. Bażantów 1, BANK SPÓŁDZIELCZY w Skoczowie, ul. Objazdowa 10, NZOZ Centrum Lekarsko-Stomatologiczne „OMEGA-DENT” Janina Delong, ul. Górecka 6a, FIRMA HANDLOWA „ALICJA” Dziergas, Stusek Sp. j. ul. Rynek 12, WOJCIECH TATKA – Skoczów, APAGE- MED. Sp. z o.o. Janina Rymorz Olszowska, ul. G. Morcinka 16b, Przedsiębiorstwo Transportowe CYWKA-TRANS Andrzej Cywka, ul. Górny Bór 32B, INTECH Sp. j. K. Krysta, K. Cienciała, ul.Wiślańska 28, Filipek Krystyna , „KOTARZ” Biuro Usług Turystycznych, ul. Potok 1, ZAKŁAD POGRZEBOWY Jerzy Lapczyk, ul. Mennicza 7, PUH Hurt. Art. Wodno-Instalacyjnych „WODNIK” , ul. Ks. Jana Ewangelisty Mocko 2, PPHU. „BYLICA” Marek Bylica, ul. Z. Kossak-Szatkowskiej 61, P.U.H. „RADAN” Radosław Buchta, ul. Targowa 9, „MES” PPHU Sterkowiec T.Zajonc J. Miech Spółka Jawna, ul. Bielska 36, PPH WŁADYSŁAW KIECZKA, Harbutowice, PH-U-P STAL-BUD R. Syta, E. Kajmowicz S.J. u. Wiślańska 26, KONKURENT - ul. Mickiewicza 4, Kwiaciarnia STORCZYK Piotr Bachór , Mały Rynek, PHU TELESFOR, Telesfor Peczyński, ul. Mickiewicza 12, ZEGARMISTRZ - G. A. Gruszczyk, ul. Bielska 1, BAR HELIOS Krystyna Pelic, ul. Objazdowa 6A, PORGOS Firma Handlowa Grzegorz Porębski, Garbarska 1, PHU ELTO, ul. Mickiewicza 12, Firma „ELMONTEX” - Jarosław Czyż, ul. Cieszyńska
 « wstecz