Narodowe Święto Niepodległości

Dodano: 2011-11-11

Narodowe Święto Niepodległości

Bez tej miłości można żyć,
mieć serce suche jak orzeszek,
malutki los naparstkiem pić
z dala od zgryzot i pocieszeń,
na własną miarę znać nadzieję,
w mroku kryjówkę sobie uwić,
o blasku próchna mówić ”dnieje”,
o blasku słońca nic nie mówić.
Jakiej miłości brakło im,
że są jak okno wypalone,
rozbite szkło, rozwiany dym,
jak drzewo z nagła powalone,
które za płytko wrosło w ziemię,
któremu wyrwał wiatr korzenie
i jeszcze żyje cząstkę czasu,
ale już traci swe zielenie
i już nie szumi w chórze lasu?
Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
odrzucam pustobrzmiące słowa.
Można nie kochać cię – i żyć,
ale nie można owocować.
(Wisława Szymborska „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”)
Dnia 10 listopada, jak nakazuje szkolna tradycja, odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przygotowali tę niezwykłą uroczystość uczniowie z klasy 3 C, a ponieważ to ich ostatnia akademia w murach szkolnych, podeszli do sprawy z niezwykłą pieczołowitością. Na program składały się wiersze polskich poetów od czasów utraty niepodległości po jej odzyskanie, tworząc poetycką drogę do wolności, a także pieśni patriotyczne, które wzruszały naszych przodków. Każdy tekst poetycki mówił o uczuciach patriotycznych , a jego recytacja ubarwiona byłą podkładem muzycznym. Na atmosferę akademii wpłynęła również oprawa scenograficzna – światło świec, stylizacja strojów na lata 20-dzieste XX wieku. By odtworzyć aurę kawiarni okresu międzywojennego dziewczęta z klasy 3 C przeszukały szafy – i udało się!
W akademii brały udział: Aneta Koźlak świetnie recytująca Tuwima, Ewelina Greń przejmująca w „Testamencie” Słowackiego i wierszu Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”, Konrad Janik przekonujący w „Mojej piosnce” Norwida, Ewelina Cieślar w mało znanym wierszu Seweryna Goszczyńskiego pt. „Wyjście z Polski”, Nikolina Kubica recytująca Fredrę, Agnieszka Zawada w pełnym goryczy tekście Jana Kasprowicza „Rzadko na moich wargach”, Joanna Girdwojn z zapałem recytująca Staffa i Gałczyńskiego, Monika Krawczyk w zbuntowanym wierszu Jana Lechonia oraz wzruszająca w „Hymnie” Krasickiego i pełnym rozpaczy i nadziei utworze Zygmunta Krasińskiego „Nim słońce wejdzie, rosa wyżre oczy” Agnieszka Oramus.
Śpiewały: Agnieszka Oramus, Joanna Rudzicka, Karolina Gawlas i Karolina Boruta; akompaniował Michał Drwal z kl. 2A
Prowadzili: Ewelina Rakus i Mateusz Grzesik, przybliżając historyczne treści; za oprawę techniczną odpowiedzialni byli Dawid Lisowski i Mateusz Podżorski z kl. 3 A
W dniu 11 listopada przedstawiciele szkoły w osobach dyr. Tadeusza Gasia i uczennicy Klaudii Suchy i uczniów Radosława Knypsa i Andrzeja Bąka wzięła udział w przemarszu z Rynku pod pomnik „Poległym za polskość Śląska”, gdzie złożono wiązankę biało-czerwonych kwiatów.
 « wstecz