XVI akcja krwiodawstwa

Dodano: 2016-04-07

XVI akcja krwiodawstwa

5 kwietnia 2016 r. na rynku w Cieszynie odbyła się XVI akcja krwiodawstwa pod hasłem „Zdaj egzamin z życia”, która była adresowana do tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego. Organizatorem był Oddział PCK w Cieszynie przy współpracy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic. Honorowy patronat objęli Starosta Powiatu Cieszyńskiego, Burmistrz Miasta Cieszyna oraz Dziekan WSB Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie. Obsługę medialną sprawowali: „Głos Ziemi Cieszyńskiej”, „Radio 90”, portale internetowe „haloCieszyn.pl” i „OX.PL” oraz TV Bielsko.

            W akcji wzięli udział uczniowie z 13 szkół ponadgimnazjalnych, w tym uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych ze Skoczowa. Z grupy 243 osób, które zgłosiły się do akcji, krew mogły oddać 153 osoby, co pozwoliło uzyskać 69 litrów krwi! Łącznie przez 16 lat od 2600 osób pobrano 1174 litry krwi. Każdy krwiodawca otrzymał posiłek regeneracyjny, koszulką promująca dawstwo krwi, a także brał udział w losowaniu nagród. Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogły oddać w tym dniu krwi, otrzymały nagrody pocieszenia. Dla wszystkich uczestników akcji były ciasta, jabłka, cukierki, zimne i gorące napoje, a nawet wspaniała grochówka.

            XVI akcja krwiodawstwa dawała także możliwość rejestracji do banku niespokrewnionych dawców szpiku kostnego. Można było wziąć udział w bezpłatnych badaniach tkanki tłuszczowej i zobaczyć Cieszyn z 30 metrów wysokości na wysięgniku Państwowej Straży Pożarnej. Na stoisku Narodowego Funduszu Zdrowia można było uzyskać login i hasło do Zintegrowanego Informatora Pacjenta, czyli ogólnopolskiego serwisu internetowego udostępniającego użytkownikowi dane o jego leczeniu i finansowaniu leczenia przez NFZ.

            W naszej szkole akcję poprzedziły dwie wystawy fotograficzne przedstawiające zdjęcia dawców i biorców krwi oraz szpiku kostnego, jak również historię akcji krwiodawstwa dla młodzieży powiatu cieszyńskiego.      

Jesteśmy świadomi, iż im więcej nas będzie walczyło w słusznej sprawie, tym mniej ludzi pozostanie bez pomocy. Do zobaczenia za rok!

Opiekun Szkolnego Kola PCK

Katarzyna Piwocha« wstecz