WYCIECZKA KLASY 3TS DO FABRYKI FIAT oraz SPOTKANIE Z MIŁOŚNIKIEM CB – RADIA

Dodano: 2018-01-24

WYCIECZKA KLASY 3TS DO FABRYKI FIAT oraz SPOTKANIE Z MIŁOŚNIKIEM CB – RADIA

Początkiem roku uczniowie klasy 3TES wraz z nauczycielami przedmiotów zawodowych branży samochodowej, wybrali się do Tychów, aby zobaczyć krok po kroku, jak powstaje samochód osobowy.

Wydział zakładu, w którym rozpoczyna się produkcja samochodu to tłocznia, gdzie gigantyczne prasy przekształcają ogromne zwoje metalu w około 35 elementów, z których składać się będzie struktura nośna pojazdu. Kolejny etap produkcji to spawalnia, w której składa się poszczególne części blachy. Specjalne kamery i czujniki prowadzą roboty tak, by ustawienie części względem siebie było precyzyjne, co do jednej dziesiątej milimetra. W procesie lakierowania nadwozie jest zanurzane w olbrzymich wannach, aby poprzez elektrochemiczne procesy zyskało właściwości antykorozyjne, które będą go chronić przez cały okres eksploatacji samochodu. Za pośrednictwem niezwykle precyzyjnych systemów kontroli, w zrobotyzowanym procesie, wszystkie połączenia blachy są uszczelniane, aby uniemożliwić przedostanie się powietrza czy wody do wnętrza powstającego samochodu. Następnie nadwozie jest zanurzane w kolorze, w miejscu doskonale czystym, pozbawionym wszelkich nieczystości, gdzie nie ma miejsca na jakiejkolwiek skazy i panuje pełne poszanowanie dla środowiska. Tymczasem, w odrębnym miejscu, rozgrzane do wysokiej temperatury tworzywo jest wtryskiwane do ogromnych wytłoczek, formując zderzaki, deskę rozdzielczą i zbiornik paliwa. Polakierowane nadwozie dociera do strefy montażu, gdzie następuje połączenie jednostki napędowej z nadwoziem samochodu i gdzie część po części, kompletuje się wszystko: koła, hamulce, fotele, deskę rozdzielczą, kierownicę, światła, układ elektryczny, elektronikę samochodu. Wreszcie powstaje kompletny samochód.

Kilka dni później uczniowie klasy 3TES mieli okazję spotkać się z panem Józefem Hoffmanem, który jest miłośnikiem i użytkownikiem CB-RADIA. Przyszli technicy pojazdów samochodowych z pewnością będą mieli w niedalekiej przyszłości do czynienia z tym nieskomplikowanym urządzeniem, jakim jest CB-RADIO. Pan Józef w bardzo ciekawy sposób opowiedział o podstawach propagacji fal radiowych, o zasadach prowadzenia rozmowy na kanałach pasma obywatelskiego i o slangu wśród rozmówców. Spotkanie uwieńczyło przeprowadzenie rozmowy pomiędzy dwiema salami. Uczniowie na własne uszy mieli możliwość usłyszenia wywołania rozmówcy na kanale 19, zaproponowania przejścia na inny kanał, przeprowadzenia rozmowy zgodnie z zasadami krótkofalarstwa i zakończenia rozmowy.                                                                                                                                                      

Leszek Kołodziej (SP9-06003 – licencja wydana amatorskiej stacji radioodbiorczej)« wstecz