„Uwolnij książki, dziel się z innymi” - BOOKCROSSING

Dodano: 2018-09-10

„Uwolnij  książki, dziel się z innymi” - BOOKCROSSING

W świetlicy szkolnej powstała stała półka bookcrossingowa. Wszystkich chętnych zachęcamy do korzystania, czytania i dzielenia się książkami z innymi.

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem.

Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania  te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki.

Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami  na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.

Korzystajcie więc z bookcrossingu, przynoście swoje książki i dzielcie się nimi z waszymi koleżankami i kolegami. Nasza półka powstała dzięki nauczycielom, którzy uwolnili swoje książki i chcą się nimi dzielić z Wami – uczniami naszej szkoły.

Zapraszamy Was do korzystania – niech książki krążą miedzy Wami. Pozdrawiają nauczyciele bibliotekarze: Urszula Rakus i Tatiana Urbańska-Gruca.

 

 « wstecz