Wycieczka kl. III a do skoczowskiego zakładu "Teksid Iron Poland"

Dodano: 2012-10-26

Wycieczka kl. III a do skoczowskiego zakładu "Teksid Iron Poland"

Wycieczka kl. III a do skoczowskiego zakładu Teksid Iron Poland

 

... lejąca się stal o temperaturze 1400 C, tworzenie matryc do wyrobu setek części samochodowych, napełnianie form ciekłą stalą, hartowanie i piaskowanie gotowego produktu, a wreszcie kontrola jakości wykonanych akcesoriów:  rentgen w prawdziwym znaczeniu tego słowa, dokładna obserwacja jakości odlewu pod mikroskopem, i dodatkowo na dużym ekranie komputera.... tak właśnie wygląda hala produkcyjna skoczowskiego zakładu "Teksid Iron Poland", którą zwiedziła klasa III a. Dzięki uprzejmości rodzica jednego z uczniów Pana Andrzeja Drwala, uczniowie mieli okazję zobaczyć nie tylko cały proces produkcyjny części samochodowych np. do Fiata czy BMW, ale także przekonać się w jakim stopniu nowe technologie informacyjne opanowały współczesne zakłady. Warunki panujące na hali nie należą do najbardziej przyjaznych (wysoka temperatura, hałas, różnego rodzaju niebezpieczeństwa i ciężka praca fizyczna). Z drugiej strony nie można zapomnieć, że osoby obsługujące wszystkie te skomplikowane maszyny mają bardzo dobre wykształcenie techniczne. Ponadto pracownicy pionu administracyjnego to projektanci, graficy komputerowi, planiści, logistycy, inżynierowie. To właśnie zawody, w których należałoby się kształcić w przyszłości..... a na poparcie tych słów niech będzie krótka wypowiedź jednego z inżynierów: „brakuje grafików w 3D”.

Być może po tak edukacyjnej wycieczce, niektórym uczniom klasy IIIa już łatwiej zdecydować, który kierunek Politechniki warto wziąć pod uwagę. Polecamy zwiedzanie Teksidu innym!

 « wstecz