Historyczna Gra Miejska

Dodano: 2019-09-30

Historyczna Gra Miejska

W piątek, 27.09.2019 r., uczniowie ze szkół podstawowych Miasta i Gminy Skoczów oraz uczniowie Technikum z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie wzięli udział w Historycznej Grze Miejskiej, którą zorganizowała skoczowska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej z Bielska-Białej we współpracy i z udziałem nauczycieli i uczniów ZSTiO w Skoczowie.

Gra została zorganizowana po raz drugi i służyła upamiętnieniu obchodów 100. rocznic: I powstania śląskiego i bitwy pod Skoczowem.

W grze wystartowało pięć zespołów, które reprezentowały szkoły: Szkołę Podstawową nr 3 im. Jana Pawła II, Szkołę Podstawową nr 8 im. K. Bochenek, Szkołę Podstawowa im. J. Marka z Pogórza, Szkołę Podstawową im. Orła Białego z Kiczyc i Szkołę Podstawową im. K. Miarki z Ochab Małych. Dodatkowy zespół tworzyła grupa młodzieży z klasy fototechnicznej z ZSTiO w Skoczowie, która pod kierunkiem nauczyciela, pani Beaty Grabarczyk, dokumentowała przebieg gry na zdjęciach.

Gra miała charakter biegu patrolowego, którego uczestnicy zaliczali zadania na przygotowanych punktach kontrolnych. Było ich pięć. Uczniowie starowali w budynku Biblioteki Pedagogicznej, przechodzili pod granitowy pomnik nagrobny na cmentarzu katolickim, postawiony żołnierzom poległym w bitwie pod Skoczowem, następnie wędrowali na ulicę Mickiewicza, pod kolejny pomnik – Naszym bohaterom, a potem szli pod legionowy mural na Małym Rynku. Kolejny punkt gry znajdował się w filii Biblioteki Miejskiej, gdzie jej uczestnicy oglądali wystawę, poświęconą II wojnie światowej. Ostatni przystanek stanowiła aula ZSTiO w Skoczowie, gdzie na uczestników czekała niespodzianka – było nią spotkanie z grupą rekonstrukcyjną jednostek wojskowych. Była to grupa ALPHA 16 z Cieszyna, w której działają także uczniowie Technikum w Skoczowie: Przemysław Kolarczyk  (2TESF) i Adam Malina (3TESF). Chłopcy wraz ze swoimi kolegami z grupy przygotowali pokaz musztry wojskowej i opowiedzieli o wyposażeniu żołnierzy podczas misji wojskowych.

Podczas gry, w każdym punkcie kontrolnym, na uczestników czekały zadania do wykonania, np.: rozwiązanie krzyżówki z hasłami historyczno – patriotycznymi, rozpoznanie postaci ojców niepodległości Polski czy zaśpiewanie pieśni powstańców śląskich. Nad przebiegiem realizacji zadań, wykonywanych przez dzieci ze szkół podstawowych, czuwali uczniowie ze skoczowskiego Technikum, z klasy 4THF. Ich opiekunami były panie: Beata Grabarczyk i Tatiana Urbańska-Gruca.

Wszyscy uczestnicy gry miejskiej otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki, a laureaci zostali nagrodzeni książkami. Prezenty ufundowały: Miejskie Centrum Kultury INTEGRATOR w Skoczowie oraz biuro promocji i informacji ART-ADRES w Skoczowie.

Pomysłodawcą gry i jej głównym koordynatorem była pani Ilona Kozieł, kierownik skoczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej.« wstecz