Wycieczka do Muzeum Powstań Śląskich

Dodano: 2019-11-18

Wycieczka do Muzeum Powstań Śląskich

W dniu 7 listopada uczniowie klas I LAP, I LAG oraz II TESF zamiast być planowo na lekcjach przenieśli się w przestrzeni i nieco w…czasie, tak dokładnie o 100 lat. Ta „podróż w czasie i przestrzeni” to wyprawa do Świętochłowic, a tak dokładniej odwiedziny w Muzeum Powstań Śląskich. Okazja ku temu była nie byle jaka, ponieważ w tym roku obchodzimy setną rocznicę wybuchu pierwszego powstania śląskiego – czyny zbrojnego ludności Śląska, dzięki któremu granice II Rzeczpospolitej objęły ostatecznie spory fragment terytorium dawnej dzielnicy państwa pierwszych Piastów. Samo muzeum zaskoczyło dlatego, że mimo niewielkich rozmiarów z zewnątrz jest przepełnione eksponatami (całkiem dużych rozmiarów – na przykład tramwaj albo samochód pancerny!), doskonale zaprojektowanymi wnętrzami i wystawami multimedialnymi. Podczas odwiedzin można było „przejechać się” w/w tramwajem, w budce telefonicznej pouczyć śląskich wyrazów, wziąć udział w akcji wyborczej na ulicach śląskich miast czy zagłosować w plebiscycie. Przy tym wszystkim personel muzeum był doskonale przygotowany do oprowadzania grupy młodzieżowej i nie „zamęczał” słuchaczy opowiadaniem tysięcy szczegółów. A na samym początku, w kinie muzealnym, mogliśmy zobaczyć krótką historię Świętochłowic z początku XX wieku opowiedzianą przez niezapomnianego Franciszka Pieczkę. Nasza wycieczka do muzeum uzupełniona została także wizytą na terenie dawnej kopalni „Polska”, a tak dokładniej mówiąc byliśmy na wieży kopalnianej oraz na terenie do niej przylegającym. Tutaj można było zobaczyć wystawę pod gołym niebem prezentującą zdjęcia Świętochłowic z początku ubiegłego stulecia, głównie infrastrukturę przemysłową – wiadomo, ŚLĄSK! Jak widać na zdjęciach, była także chwila rozrywki (żeby nie powiedzieć – zabawy) bo obok wieży był taki sobie plac z urządzeniami do ćwiczeń, huśtawkami, ławeczkami… No w końcu nie samym Muzeum człowiek żyje;) ! I tak trochę poważnie, trochę zabawnie minął nam ten dzień pełen wrażeń. A w przyszłym roku będzie setna rocznica II powstania śląskiego! Może znowu tam pojedziemy? Warto!!

« wstecz