Solidarność. Podaj dalej.

Dodano: 2021-02-01

Solidarność. Podaj dalej.

Nasza szkoła bierze udział w programie Solidarność. Podaj dalej.

Program Solidarność. Podaj dalej! to projekt realizowany międzynarodowo od 2016 roku równolegle we Francji, Chorwacji, Hiszpanii i Polsce. Opiera się na prostym pomyśle przypominającym ideę „wiadomości w butelce”. Co roku, 21 marca, podczas Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją i Rasizmem młodzi ludzie wysyłają kartki pocztowe z przekazem solidarności do losowo wybranych nieznajomych i liczą na ich odpowiedź. Każda kartka niesie podwójny przekaz: z jednej strony poprzez same zdjęcia, wybrane we współpracy z wybitnymi fotografami ze wszystkich krajów programu, a z drugiej dzięki osobistej wiadomości napisanej przez dzieci. Solidarność. Podaj dalej! daje młodym ludziom impuls do refleksji na temat różnorodności i różnych form dyskryminacji, uczyć analizowania obrazów, budzi ciekawość i zainteresowanie innymi, rozwija krytyczne myślenie i wyobraźnię. Uczy wypowiadać się otwarcie i dzielić się przemyśleniami, analizować własne uprzedzenia i stawiać im czoło. Przed napisaniem kartek młodzi ludzie wraz ze swymi nauczycielami poruszają tematy związane z dyskryminacją, migracją, ubóstwem, rosnąca nietolerancją i różnymi formami wykluczenia. Uczą się analizować i interpretować współczesne fotografie, odkrywać różnorodne znaczenia, które za nimi stoją. Następnie uczą się wyrażać myśli i formułować tekst, biorąc udział w warsztatach pisarskich. Program opiera się na francuskiej akcji Jouons la Carte de la Fraternité prowadzonej przez La Ligue d’Enseignement od 2002 roku. Od tego czasu prowadzony jest we Francji nieustająco, z rosnącą popularnością, jako edukacyjna odpowiedź na rosnące negatywne trendy społeczne. Od 2016 roku dzięki finansowaniu ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus + zyskał europejski wymiar. La Ligue d’Enseignement stał się jego liderem, a partnerami Fundacja Szkoła z Klasą (Polska), Fundación Cives (Hiszpania) i Centar Za Mirovne Studije (Chorwacja). W 2019 roku nowym liderem programu został Centar Za Mirovne Studije (Chorwacja), a do grona dotychczasowych partnerów dołączyły dwie nowe organizacje: ARCI APS (Włochy) oraz Humanitas (Słowenia). W Polsce szkoły po raz pierwszy wzięły udział w pilotażowej odsłonie programu roku szkolnym 2017/2018. W wysyłanie kartek zaangażowało się 700 uczniów z 10 szkół z całej Polski (a około 150 000 uczniów w Europie). W roku szkolnym 2018/2019 w akcji po polskiej stronie wzięło już udział blisko 4500 polskich uczniów z 60 szkół z terenu całego kraju. W tym roku po raz pierwszy w historii programu to uczniowie i uczennice mogli zdecydować, jakie tematy i zagadnienia będziemy poruszać. Młodzi ludzie dokonali również ostatecznego wyboru fotografii, które znajdą się na pocztówkach. Cieszymy się, że mają oni coraz większy wpływ na kształt Solidarności.

 « wstecz