Wycieczka do Poznania
Dodano: 31.05.2023Wycieczka do Poznania
W dniach 24 do 26 maj grupa 13 uczniów z klasy 4TBP wyruszyła na wycieczkę do Poznania. Podróż rozpoczęliśmy w środę o 8.45 zbiorka na Dworcu PKP Skoczów Bajerki. Pociąg dowiózł nas do Poznania po godzinie 14. Późnym popołudniem odwiedziliśmy pierwszy punkt naszej wycieczki Miejską Galerię Sztuki w której odbywało się XIII Biennale Grafiki ERROR. Jako klasa artystyczna, która tajniki graficzne poznaje na przedmiotach zawodowych mieliśmy okazję zobaczyć jak artyści wykorzystują je w swoich pracach. Po galerii jeszcze krótki spacer po mieście i tak nam minął pierwszy dzień.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od samodzielnie przygotowanego śniadania, które miało nam dać siłę na cały dzień. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Centrum Kultury Brama Poznania , gdzie zobaczyliśmy główną ekspozycję przedstawiającą historię wyjątkowego miejsca, jakim jest sąsiadująca z budynkiem Bramy Poznania wyspa katedralna. Wystawa prowadzi przez cztery sale: Gród, Wodę, Złoto i Witraż oraz zachęca do bezpośredniego spotkania z dziedzictwem, które jest na wyciągnięcie ręki. Obejmuje czas od założenia grodu w X wieku do współczesności. Opowiada o ludziach, wydarzeniach i ważnych momentach związanych z poznańską wyspą katedralną, która była miejscem rozwoju nauki, sztuki i handlu. Przedstawienie ponad 1000-letniej historii pozwala zwiedzającym zrozumieć zmiany, które zachodziły na przestrzeni wieków.
Kolejnym etapem pobytu w Poznaniu była Palmiarnia, w której na chwilę przenieśliśmy się w gorące klimaty pełne mniej lub bardziej egzotycznych roślin.
Następnie spotkaliśmy się na Rynku, gdzie mogliśmy zobaczyć symbol Poznania. Kolejną pozycją na naszej liście było Muzeum Rogalika, w którym w przezabawny sposób zostaliśmy zapoznani z gwara poznańską i historią Rogali Marcińskich.
Ostatnim punktem na naszej liście był relaks nad jeziorem Malta.
Ostatni dzień spędziliśmy w Parku miejskim Cytadela gdzie znajduje się muzeum Armii Poznań, Muzeum uzbrojenia, cmentarze: wojenny Cmentarz Bohaterów Radzieckich, wojenny Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej, Cmentarz Bohaterów Polskich oraz relikty dawnego cmentarza tzw. starogarnizonowego, niemieckiego Cmentarza Honorowego (Ehrenfriedhof) oraz kwatera prawosławna tzw. Cmentarz Prawosławny. Na Cmentarzu Garnizonowym, znajdują się mogiły wojskowych, a wśród nich powstańców styczniowych, wielkopolskich, żołnierzy z lat 1918–1920, generałów, kawalerów Virtuti Militari. Ofiary terroru hitlerowskiego i sowieckiego oraz Cytadelowcy znajdują się na Cmentarzu Bohaterów Polskich. Są też tutaj zbiorowe mogiły z pomnikami nagrobnymi jeńców rosyjskich i francuskich.
Nasza wyprawa nie miała zbyt wielu punktów między innymi dlatego, że poruszaliśmy się zielonymi poznańskimi tramwajami oraz piechotą. Pogoda i humory dopisały, a spędzony w stolicy wielkopolski czas zostanie w naszych wspomnieniach. Głównym celem wyprawy było zrelaksowanie się przed czekającymi nas w czerwcu egzaminami zawodowymi.