Prezentacja prac przejściowych przyszłych techników elektroników
Dodano: 12.03.201411 marca 2014 r. w auli naszej szkoły odbył się pokaz prac przejściowych wykonanych przez uczniów klasy 3, uczących się w zawodzie technik elektronik. Uczniowie zrealizowali jedenaście praktycznych projektów, których tematy zostały wybrane na początku roku szkolnego, w porozumieniu z nauczycielami przedmiotów zawodowych, pracujących w ZSTiO w Skoczowie. Część tematów została zaproponowana przez uczniów, pozostałe zostały dobrane z myślą o poszerzeniu bazy dydaktycznej szkoły. Każdy Uczeń otrzymał promotora pracy, z którym współpracował w ramach dodatkowych zajęć. W tym roku opiekunami byli: pani mgr Aleksandra Klimek, pan mgr inż. Wacław Kasperczyk oraz mgr inż. Krzysztof Szczepański.
We wtorek 11 marca uczniowie pochwalili się swoimi arcydziełami. W szkolnej auli, w obecności pani wicedyrektor Beaty Kiecoń-Cieńciały, pani mgr Ewy Wilczyńskiej – kierowniczki kształcenia zawodowego, nauczycieli wchodzących w skład Komisji Przedmiotowej Przedmiotów Zawodowych Elektronicznych oraz uczniów klas młodszych związanych z elektroniką, trzecioklasiści urządzili pokaz, który zostanie zapamiętany przez wszystkich na długie lata. Zaskakujący był bardzo wysoki poziom zrealizowanych projektów oraz sposób ich prezentowania. Dla każdej pracy została stworzona dokumentacja, opisująca podstawy teoretyczne funkcjonowania projektu, a także zawierająca omówienie budowy i zasadę działania, galerie zdjęć ilustrujące postępy w pracy oraz filmiki, pokazujące zastosowanie wykonanych w projektów. Prawie wszystkie wystąpienia kończył praktyczny pokaz możliwości stworzonego układu. Najwięcej komentarzy wzbudziła praca „Quadocopter”, zrealizowana przez Marcina Cieślara oraz „Platforma”, wykonana przez Michała Machałę. Niemniej ciekawe były prace Dominika Badury, który stworzył „Zegar widmowy”, Łukasza Koniarczyka, który wykonał „Głośnik plazmowy”, Mateusza Sobla, który zaprojektował robota „Światłoluba”, Filipa Szalbota i wykonany przez niego „Slider” oraz Ireneusza Gabzdyla i jego transformujący się robot, mogący wspinać się po różnych nierównościach terenu, chwytać i podnosić przedmioty.
Każde wystąpienie zakończone było brawami zgromadzonej publiczności, a najefektowniejsze projekty wywoływały nieukrywany podziw u uczniów oraz kadry nauczycielskiej.
Podsumowując: tegoroczne prace przejściowe wykonane zostały na bardzo wysokim poziomie, wyższym niż w ubiegłych latach. Należy docenić ogrom pracy i wysiłku włożony przez wszystkich uczniów w zrealizowane projekty.
A teraz, w nagrodę, najlepsi będą reprezentowali naszą szkołę na powiatowych pokazach prac w ramach prezentacji „Twórczość Młodych Techników”, która odbędzie się 10 kwietnia na skoczowskich Bajerkach.
Jako Nauczyciele Przedmiotów Zawodowych Elektronicznych jeszcze raz gratulujemy wszystkim trzecioklasistom i mamy nadzieje, że w przyszłości przyniesiecie nam jeszcze wiele powodów do dumy. A Wy, drugo- i pierwszoklasiści – macie z kogo brać przykład i postarajcie się co najmniej powtórzyć sukces Waszych kolegów, a najlepiej osiągnąć jeszcze wyższy pułap.
mgr inż. Krzysztof Szczepański