Uroczystość oddania do użytku nowoczesnych pomocy dydaktycznych
Dodano: 11.04.201410.04.2014 r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie odbyła się uroczystość oficjalnego oddania do użytku dwóch edukacyjnych zestawów panelowych, które stanowią wyspecjalizowane pomoce dydaktyczne. W Uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych: pan Michał Rajwa, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie oraz panie Ewelina Czepczar-Figielska i Gabriela Piotrowska, koordynatorki powiatowego projektu „Mam zawód – mam pracę w regionie”. Na uroczystość przybyła również pani Anna Stefaniak-Bacza, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie oraz pan Tadeusz Szweda, emerytowany dyrektor dawnego Zespołu Szkół Zawodowych w Skoczowie.
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie otrzymał panele edukacyjne w ramach realizacji systemowego projektu pt.: „Mam zawód – mam pracę w regionie”. Projekt ten jest rozwijany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w zakresie Priorytetu 9: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, w ramach Działania 9.2: Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. Realizatorem projektu jest Samorząd Województwa Śląskiego w partnerstwie ze Śląskim Kuratorem Oświaty oraz z 15 powiatami z terenu województwa śląskiego. Beneficjantem projektu są oczywiście ponadgimnazjalne szkoły zawodowe, a celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności, jakości oraz prestiżu szkół i placówek kształcenia zawodowego w województwie śląskim.
Jednym z zaplanowanych działań jest doposażenie szkół technicznych, które prowadzą kształcenie na kierunkach zgodnych z Regionalną Strategią Innowacji. Stąd ZSTiO w Skoczowie, kształcący przyszłych techników elektroników i techników pojazdów samochodowych, otrzymał dwa ćwiczeniowe zestawy panelowe: „Układy zapłonowe pojazdu” i „Podstawy elektroniki i elektrotechniki pojazdowej”.
Panele będą wykorzystywane w pracowniach: „Mechatroniki samochodowej” oraz „Diagnostyki samochodowej”, w ramach przedmiotów „Pracownia elektrotechniki i elektroniki” i „Pracownia samochodowa”, w kształceniu: mechaników pojazdów samochodowych, techników pojazdów samochodowych oraz techników elektroników.
Zestawy stanowią wartościową i specjalistyczną pomoc dydaktyczną. Umożliwiają przedstawienie uczniom w sposób doświadczalny podstawowych zasad działania elementów elektronicznych i układów zapłonowych pojazdów samochodowych. Dzięki nim uczniowie mogą praktycznie ćwiczyć łączenie i diagnozę układów, co, mimo olbrzymiej tremy, znakomicie zaprezentowali w czasie uroczystości.
Grupa przyszłych techników elektroników i techników pojazdów samochodowych przedstawiła przykładowe ćwiczenia, które będą realizowane w ramach pracowni. Były to „ustawienie kąta wyprzedzenia zapłonu” i „zasada działania układów optoelektronicznych”. Dodatkowo został zaprezentowany samochodowy tester diagnostyczny, pozyskany również w ramach projektu „Mam zawód – mam pracę w regionie”.
Opiekę nad przebiegiem pierwszych ćwiczeń i poprawnością ich wykonania, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, sprawował nauczyciel przedmiotów zawodowych branży samochodowej pan Jarosław Liszka.