Cukiernicy na wycieczce przedmiotowej w „Planeta Bio”
Dodano: 18.09.2015Cukiernicy z kl. 1b byli na wycieczce przedmiotowej w sklepiku ze zdrową i ekologiczną żywnością „Planeta Bio” w Skoczowie na ul. Mickiewicza. Tematem przewodnim wycieczki były zdrowe przekąski i słodycze, oraz czym zastąpić cukier w pożywieniu. Każdy szanujący się adept sztuki cukierniczej powinien wiedzieć jakich składników odżywczych dostarczają wyroby cukiernicze i co można zaproponować zamiast zwykłych cukierków bez sztucznych barwników. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego należy czytać etykiety i unikać syropu glukozowego, co to jest melasa i dlaczego warto ją wykorzystywać w cukiernictwie czy jeść na śniadanie. Pani również mówiła o wielu innych środkach słodzących i tym dlaczego warto po nie sięgać. Można było zaopatrzyć się w soki, bakalie, chałwę ze słonecznika, herbaty owocowe, biodegradowalną gumę
do żucia i wiele innych produktów. Na podsumowanie wycieczki każdy z cukierników
z klasy 1b ma za zadanie opisać wybrany przez siebie produkt, jego wartości odżywcze
i zastosowanie w cukiernictwie.
Wycieczka się udała, pani zwracała uwagę na zmiany, jakie zachodzą w świadomości ludzi odnośnie zdrowego odżywiania, dlatego też dobry cukiernik będzie zawsze w cenie, taki, który umie zaproponować zmiany w cieście z niezdrowego na bardziej lekkie i nie obciążające naszego organizmu. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wycieczki dostali przepisy na zielony koktajl bananowy i babeczki z dyniowym serkiem. Zachęcamy do odwiedzania sklepików ze zdrową żywnością, bądź wyznaczonych półek z takimi produktami w sklepach – a jest ich coraz więcej.
Przepisy podajemy poniżej, jest ich również więcej na fb Planeta bio. Życzymy smacznego!
Joanna Gwizdała
Zielony koktajl bananowy
½ pęczka zielonej pietruszki
2 bardzo dojrzałe banany najlepiej fair trade☺
2 szklanki mleka sojowego (jeżeli ktoś ma uczulenie może być np. ryżowe)
Natkę pietruszki dokładnie umyć, oddzielić listki od łodyg i same listki zmiksować na drobną papkę w blenderze. Dodać kawałki obranych bananów i stopniowo dodając mleko miksować. Przelać do wysokich szklanek i ozdobić listkiem pietruszki.
Babeczki z dyniowym serkiem
1 szklanka upieczonego miąższu z dyni
1 szklanka orzechów nerkowców
1/3 szklanki oleju kokosowego w temp. Pokojowej
½ szklanki mleka kokosowego
½ szklanki syropu z agawy lub z ryżu
Szczypta soli
¼ łyżeczki mielonego cynamonu
1opakowanie cukru z prawdziwą wanilią
Nerkowce zalać mlekiem kokosowym i moczyć ok. 30 minut. Kolejną czynnością jest
przygotowanie miąższu dyni:
Umytą dynię rozkroić na cztery części, wyjąć pestki i włożyć piekarnika na ok. 30 minut, temp. 200°C. Dynia ma się lekko zrumienić. Po tym czasie dynię należy ostudzić, obrać ze skórki i odmierzyć 1 szklankę miąższu. Resztę dyni można zamrozić lub wykorzystać do czegoś innego.
Stopniowo miksować składniki masy rozpoczynając od nerkowców z mlekiem i dodawać kolejno pozostałe składniki masy. Masa ma być gładka. Taką masę wylewamy na ciasto daktylowo – migdałowe:
1 szklanka mąki migdałowej
2 łyżki drobno posiekanych daktyli – zalać ok. 4 łyżkami wrzącej wody
2 łyżki syropu z agawy lub ryżu 1 – 2 łyżki karobu
Szczypta soli
2 łyżki soku z cytryny
Zalane daktyle trzymać pod przykryciem ok. 10 minut. Po tym czasie wszystkie składniki ciasta daktylowo – migdałowego połączyć i oblepić foremki na babeczki. Na wyłożone ciastem babeczki nałożyć dyniową masę z nerkowcami ( zrobi się serek) i posypać cynamonem. Wstawić do lodówki przynajmniej na 2 godziny. Serwować schłodzone.