Klasa III B w Książnicy Cieszyńskiej
Dodano: 22.01.2013Klasa III B w Książnicy Cieszyńskiej
Maturalna klasa humanistyczna III b 18 stycznia 2013 roku miała możliwość wybrać się do Książnicy Cieszyńskiej . Okazją było zwiedzenie wystawy tematycznej przygotowanej przez bibliotekę „Na drodze do zapomnienia. Polacy na Zaolziu w latach 1929-1989.”.
Dla niektórych uczniów była to pierwsza wizyta w zabytkowej bibliotece cieszyńskiej, dlatego też kilkanaście minut nasz przewodnik poświęcił na zapoznanie zwiedzających z historią, zbiorami i zadaniami Książnicy. Wielką atrakcją było obejrzenie pięknego Księgozbioru Szersznika. Najciekawsze dzieła tego zbioru mogliśmy obejrzeć na fotografiach – np. najmniejszą i największą książkę. Historyczny księgozbiór i jego efektowna ekspozycja zrobiła na zwiedzających duże wrażenie.
Pozostały czas poświęciliśmy na zapoznanie się z bogatą dokumentacją na temat Zaolzia i Polaków zamieszkujących tereny od Bogumiła po Jabłonków.
Wystawa pod tytułem „Na drodze do zapomnienia. Polacy na Zaolziu w latach 1929-1989” przedstawiała licznie zgromadzony materiał historyczny: mapy, książki, druki ulotne, czasopisma oraz inne dokumenty. W niekonwencjonalny sposób uczniowie zdobyli ciekawą wiedzę i obejrzeli materiał poglądowy związany z naszą kulturą regionu.
Wyjazd był realizowany w ramach przedmiotu wiedza o kulturze organizacją zajęła się Urszula Rakus – nauczyciel tego przedmiotu.