Rocznica wojny czechosłowacko-polskiej
Dodano: 07.02.2023Jeśli pojedziecie do Warszawy i znajdziecie plac marszałka Józefa Piłsudskiego. Na tym placu znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Grób ten poświęcono pamięci wszystkich, którzy polegli w walce o naszą niepodległość. Na jego ścianach znajdują się tablice z nazwami wszystkich bitew, które nasi żołnierze stoczyli w walce o niepodległość. Jest tam też tablica z nazwą naszej miejscowości…
W kilku słowach… Po zakończeniu I Wojny Światowej wiele krajów odzyskało lub otrzymało niepodległość. Między innymi były to Polska i Czechosłowacja. Ponieważ teren pogranicza najczęściej jest terenem spornym, to i nasza ziemia taką była. Wojska Czechosłowackie próbowały zająć jak największą część ziemi cieszyńskiej, a my jak największą Zaolzia. Uderzenie armii Czechosłowackiej zostało zatrzymane podczas bitwy pod Skoczowem początkiem 1919r. Warto wiedzieć, że po drugiej stronie Olzy wojna ta jest zwana „siedmiodniową”.
W tym roku delegacje czeska i polska, wspólnie, złożyły wieńce przy grobach poległych żołnierzy. Asystę honorową wystawili żołnierze 133 batalionu lekkiej piechoty oraz harcerze z 1 Drużyny Wędrowniczej „Połoniny”, w tym nasi uczniowie i absolwenci.”